Pudrowy zwyklak z alpaki i jedwabiu

Jeśli ktoś śledzi światowe wybiegi lub choćby blog Herbi, wie, że w tym sezonie króluje m.in. pudrowy róż. Przyrzekam, że mój spad do pudrowego zbiegł się z tym trendem najzupełniej przypadkowo. 


Włóczki w tym odcieniu zakupione dawno, po prostu w końcu trafiły na druty. Pokazywałam już warkocze w "Alpace z małą dozą alpaki", potem jesienno-mglisty szal, a dziś przedstawiam kolejną odsłonę tego słodkiego (ale bez przesady) koloru. Tym razem z wytrawną nutą szarości. Ot, zwyklaczek.

Sweter z włóczki alpakowej i jedwabnej

Róż to Alpaca Brushed Silk odcień 12 - pudrowy róż, z dodatkiem pazura w postaci Lace, odcień 0501 - jasny szary mix (i ten mix ma znaczenie!). Obie włóczki Drops. Na zdjęciach to nie jest dobrze widoczne, ale Lace zawdzięczam kontrast faktur, lekki połysk i - dzięki melanżowi - niejednoznaczność koloru. Wydaje mi się, że takie połączenie uchroniło sweterek od nadmiernej słodyczy i - co za tym idzie - ...mdłości.
Zwyklak nie kwalifikuje się do wagi piórkowej, bo zużyłam 162 gramy włóczki. Z czego pewnie ok 30-40 gramów to Lace. Zresztą na razie nie kusi mnie angażowanie się w ogólnopolskie wyzwania dziewiarskie typu "100 piórkowych w 100 godzin", bo i tak nie byłabym w stanie dotrzymać żadnych terminów, a to byłoby doskonałym pretekstem do samobiczowania. Odpusciłam więc sobie wszelkie ekstrema i pozostałam z moim slow-zwyklaczkiem w objęciach przez parę tygodni.

Sweter z alpaki i jedwabiu

Sweter z alpaki i jedwabiu

Sweter z alpaki i jedwabiu

Recenzja Brushed Alpaca Silk

Sweterek powstawał w zachwycie nad  dość cenioną, super-lekką, super-wydajną i super-mięciuchną włóczką Alpaca Brushed Silk ze "stajni" Dropsa. Po wypróbowaniu różnych wzorów, w tym ciekawych i ambitnych typu plecionka, uznałam, że będzie jednak najefektowniej wyglądał jako zwykły, solidny, gładki dżersej, przerabiany pojedynczą nitką. Wyjątek stanowią dół, wykończenie rękawów i golfu, które zrobione są ściegiem francuskim z podwójnej Lace. Paski też są z podwójnej Lace, ale już gładkie. Jego Gładkość przerabiałam drutami nr 5.0 na żyłce.


Włóczka nr 1

Włóczka: Alpaca Brushed Silk DROPS 
Kolor: nr 12 - pudrowy róż
Skład: 77% alpaca, 23% jedwab

Metraż: 25 g/ 140 m
Druty wg producenta i wg mnie: 5 mm

Włóczka nr 2

Włóczka: Lace DROPS
Kolor: nr 0501 - jasny szary (mix)
Skład: 70% alpaca, 30% jedwab 

Metraż: 50 g/ 400 m
Druty wg producenta: 3,5 mm
Druty wg mnie: 5 mm (ale podwójna nitka)

Sweter z włóczki alpaka

Sweter z włóczki z alpaki

Golf musiał być luźny, bo moja szyja nie znosi przylegających. Sądzę, że jego obecna wielkość nie jest jeszcze satysfakcjonująca, więc będzie powiększany, by osiągnąć pożądane proporcje. Raglan dodał zwyklakowi, przynajmniej w moim mniemaniu, szlachetności.

Sweter z włóczki alpakowej

Sweterek po praniu (delikatnym) i suszeniu w rozłożeniu nie traci na jakości. Żadnych przyklapniętych włosków. W noszeniu na szorstkich materiałach zrzuca nieco sierści, ale to i tak nic, z tym, co zostawia po sobie mój szanowny Pan Kot. Mam więc wyrobioną odporność na te zjawiska.

Sweter z włóczki Alpaca Brushed Silk i Lace

Na sesję Mąż wygonił mnie na listopadowe pole i dobrze mu tak, bo - o dziwo - to jego rozbolały korzonki, a nie zwyczajowo mnie;-p (na zdjęciu właśnie usiłuję chronić korzonki przed lodowatym powiewem). Ale za sesję i dobór plenerów wielkie dzięki, Kochany!

Sweter z włóczki alpaka i jedwab
Sweter z włóczki alpakowej i jedwabnej

Podoba Wam się mój pudrowy zwyklaczek? Macie pomysły, jakie wzory bronią się w Alpace Brushed Silk? Mam apetyt, by uścibolić z niej coś jeszcze...

EDIT 2019: 
Niestety po początkowych zachwytach muszę uczciwie przyznać, że Alpaca Brushed Silk to nie jest zbyt dobrej jakości włóczka. Sweterek po kilku bardzo delikatnych praniach się zrobił szmatławy i w dodatku jakby lekko sfilcował, choć piorę jak przystało w chłodnej wodzie w specjalnym płynie i nie pocieram. A jednak. Podobnie z pozostałymi udziergami z tej włóczki. Niestety na różnych promocjach nabyłam jej spore zapasy i teraz muszę się z nimi zmierzyć. Cóż, powstanie pewnie jeszcze parę udziergów do szybkiego znoszenia.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty