Czapeczka Isoveli (Wielki Brat)

Tej zimy-niezimy moja nowa czapka w kolorze lodu leży sobie beztrosko w szufladzie. Jest na nią po prostu za ciepło. Finowie, ze zrozumiałych względów, robią włóczki na naprawdę porządne zimy. 

Nie, nie martwcie się! Ani moja czapa, ani wpis nie mają nic wspólnego z - wątpliwej jakości - reality show. Nazwa włóczki Isoveli firmy Novita, którą użyłam do zrobienia czapki, to właśnie po fińsku "Wielki Brat". Dlaczego tak się nazywa i dlaczego uważam, że jest naprawdę "wielki"?

Novita słynie z najbardziej klasycznej włóczki skarpetkowej 7 Veljesta, czyli 7 Brothers (7 Braci), o której napiszę niebawem kilka ciekawostek.

Isoveli, to po prostu grubsza wersja 7 Braci. Ma identyczny skład skarpetkowy, czyli 75% wełny i 25% poliamidu dla wzmocnienia. Sprzedawana jest w motkach 100g po 130 m każdy. Przerabia się ją na drutach 5-6, czyli... szybko. A to w moim pojęciu - i wielu innych dziewiarek - zaleta i to duża:-) Wzór na czapkę na drutach

Novita to nie tylko włóczka, ale też wzory. Bardzo charakterystyczne. Często proste, czy surowe, ale piękne, wygodne i doskonale dopasowane do tej włóczki oraz skandynawskiego trybu życia.

Z takiego właśnie bezpłatnego wzoru korzystałam robiąc moją czapeczkę Isoveli. Zrobiłam ją w jeden dzień. Tutaj znajdziecie wzór producenta. Wzór jest co prawda po fińsku, ale zaopatrzony w schemat i dość znany i prosty do wykonania. Z wujkiem Google dacie radę;-)


Autorski wzór na czapkę Hygella Isoveli

Skoro już o wzorach mowa, nie mogę Wam nie podpowiedzieć, że w woolloop znajdziecie gotowy do pobrania, piękny wzór na czapkę w skandynawskim stylu hygge z dwóch kolorów Isoveli: Len i Naturalna biel. Darmowy wzór w języku polskim na czapkę Hyggella do pobrania TUTAJ.


Autorką wzoru jest Aga Tutak, projektantka znana jako Druty na okrągło, którą być może już znacie, bo przygotowała dla woolloop projekt Kota w swetereku - Dziergacego.

Miłego dziergania i jeśli skorzystacie, koniecznie pokażcie swoje Hyggelle,
oznaczając #woolloop_pl lub #druty_na_okrągło na Instagramie lub @woolloop.pl na Facebooku!

Isoveli w innych zastosowaniach

Producent poleca Isoveli na czapki, ale i różne inne "pozaczapkowe" zastosowania. Oto kilka z nich: 
  • koce
  • poduszki
  • swetry
  • płaszczo-kardigany
  • a przede wszystkim na skarpety, skarpety, skarpety...

Warsztaty skarpetkowe z Wooly_me

Tej zimy namiętnie dzierga z niej skarpety Pani prowadząca na Instagramie i Facebooku profil Wooly_me. I co więcej, na bazie tej włóczki uczy dziergania skarpet innych chętnych adeptów dziewiarstwa. 

Włóczka nadaje się do tego celu znakomicie, bo robótka szybko "przyrasta" i w trakcie warsztatów można wyczarować swoją debiutancką skarpetkę, ku satysfakcji własnej i osoby prowadzącej. 


Zobaczcie fotki Wooly_me z łódzkich warsztatów. Więcej fotek znajdziecie na ww profilach. Kto wie, może - jeśli ktoś z Czytelników jest z Łodzi lub okolic - nabierze ochoty na udział w takich warsztatach:-)Wzory producenta

Tu możecie zobaczyć kilka sympatycznych wzorów od firmy Novita. Publikowane, za zgodą producenta, zdjęcia pochodzą z jego strony internetowej. Przy niektórych z nich podaję od razu linki do bezpłatnych wzorów po angielsku.


Sweter z bąblami z włóczki Isoveli w kolorze Twinflower WZÓR
Czapka dziecięca w serduszka z włóczki Isoveli w kolorach Lód i Lis WZÓR

Sweter męski z karczkiem z włóczki Isoveli WZÓR 

Płaszcz z włóczki Isoveli w kolorze Naturalna biel WZÓR

Czerwony sweter z włóczki Isoveli WZÓR

Poduszki i koc z włóczki Isoveli WZÓR NA PODUSZKI

Komin na drutach z włóczki Isoveli WZÓR
Mają swój surowy skandynawski urok, prawda?
I są na pewno bardzo wygodne i bardzo hygge:-) 

Napiszcie proszę w komentarzach, jak Wam się podobają! Dajcie też znać, jeśli którykolwiek wykorzystacie (niekoniecznie dziergając je z Isoveli)! Komentarze

Popularne posty